Opony rowerowe 27

Motocykliści czy kierowcy przeróżnego rodzaju samochodów świetnie zdają sobie sprawę z tego, że żeby móc napełniać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), trzeba go odpowiednio przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie użytkuje jednakowej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opony do roweru duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, dlatego lista prac, jakie musimy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zanadto luźny lub też nadmiernie naciągnięty – należy go stosownie naciągnąć. Poza tym należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – oprócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć czy też nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy przecież, aby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby spowodować luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a kiedy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Do tego warto sprawić szczegóły oświetlenia – pragniemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby także rower wnikliwie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w czasie całego sezonu.