nawóz do warzyw

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wykorzystania przez drzewa. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawóz chelatowy   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na należyte wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew bądź też wprowadzany w ramach nawadniania.

Zwykle sadownicy wybierają nawóz na podstawie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność różnych nawozów oraz czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć obszerny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.